USG

Jak należy przygotować się do badania USG?

To nieinwazyjna, atraumatyczna metoda diagnostyki obrazowej. Przygotowanie do badania USG jamy brzusznej: Pacjent powinien pozostawać minimum 6 godzin na czczo, w wypadku problemów ze wzdęciami, zaparciami i u pacjentów o dużej masie ciała do 8 godzin na czczo. Nie zaleca się specjalnie wypełniać pęcherza moczowego i pić przed badaniem.

– Przygotowanie do badania USG układu moczowego (pęcherz moczowy, prostata u mężczyzn) i narządu rodnego (pęcherz moczowy, macica jajniki u kobiet): pacjent zgłasza się na badania z dobrze wypełnionym pęcherzem moczowym (rano bez oddawania moczu, lub 1 do 2 godzin po wypiciu 0,5 do 1 l niegazowanej wody.

– Badanie USG Doppler aorty brzusznej i tętnic kończyn dolnych u pacjentów mających problemy ze wzdęciami, zaparciami i u pacjentów o dużej masie ciała: zaleca się pozostawać 6 do 8 godzin na czczo.

– Badanie dopplerowskie tętnic nerkowych, lub układu wrotnego: przygotowanie jak do badania jamy brzusznej.

– Badania jamy brzusznej ze wskazań pilnych (świeży uraz, napad kolki, podejrzenie ostrego brzucha): mogą być wykonane zawsze, nawet bez przygotowania.

ESPUMISAN – zaleca się stosować (wg. dawkowania na ulotce) u pacjentów mających problemy ze wzdęciami, zaparciami i u pacjentów o dużej masie ciała w przypadkach gdy przy wcześniejszych badaniach USG były problemy złego przygotowania i ograniczonej dostępności narządów jak: (trzustka, aorta, przestrzeń zaotrzewnowa).

Jakie są rodzaje badań USG?

– USG Doppler aorty brzusznej i tętnic biodrowych,
– USG Doppler powrózków nasiennych,
– USG Doppler tętnic nerkowych,
– USG Doppler tętnic kończyn górnych,
– USG Doppler tętnic szyjnych (domózgowych),
– USG Doppler układu wrotnego,
– USG jamy brzusznej,
– USG jamy brzusznej i gruczołu krokowego,
– USG narządu rodnego,
– USG pęcherza i gruczołu krokowego,
– USG piersi,
– USG stawu kolanowego,
– USG szyi,
– USG ślinianek,
– USG tarczycy,
– USG układu moczowego,
– USG zawartości worka mosznowego,
– USG ciąży/narządu rodnego.